Vart tredje år har Unga Örnar ett stort möte med medlemmar från hela landet. Det kallas kongress och det är då man tillsammans bestämmer vad hela Unga Örnar ska tycka och göra. Då väljer man också en förbundsstyrelse.


Förbundsstyrelsen jobbar för att det som bestämdes på kongressen ska bli verklighet, fram till nästa kongress. Förbundsstyrelsen består av 14 personer som kommer från olika delar av Sverige.

Yasmine Bladelius

Förbundsordförande

yasmine.bladelius@ungaornar.se 

 

Tajda Sisic 

Vice förbundsordförande

Tomas Aronson Ylipää

Förbundssekreterare

tomas.aronson.ylipaa@ungaornar.se

Amanda Åkerlind

Ledamot

amanda.akerlind@ungaornar.se

 

Andreas Hedgren

Ledamot

 

Klara Persson 

Ledamot

klara.persson@ungaornar.se

Jonas Persson

Ledamot

jonas.persson@ungaornar.se 

 

Maja Heller

Ledamot

maja.heller@ungaornar.se

 

Christian Kaddik

Internationell ledare

christian.kaddik@ungaornar.se 

 

Albin Norman

Ledamot

albin.norman@ungaornar.se 

 

Sarah Bint Neymar Almehri

Ledamot

sarah.almehri@ungaornar.se

 

Lovisa Söderholm

Ledamot

lovisa.soderholm@ungaornar.se 

 

Abdillahi Osman 

Ledamot

abdillahi.abshir@ungaornar.se

Mirja Räihä

Ledamot

Mirja.raiha@ungaornar.se

 

 

sv_SESvenska

STÖD OSS

Ge fler barn en rolig och jämlik sommar!